Türkçe English كتابة
ANASAYFA KURUMSAL ÜRÜNLER ÜRETİM MEDYA İLETİŞİM
Türkçe English كتابة
Üçlü Üretim Kapasitesi
Anadolu'da Helvacızade Grubu, üretim kapasitesini üç katına çıkaracak yeni bir yatırım hattı için hazırlandı. 25,4 milyon TL yatırım teşvik belgesi alan firma, sektör 4.0 standartlarına geçiş yapacak. Helvacızade Gıda İlaç Kimya Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil "Toplam ciro 1 milyar TL'ye ulaşabilecek bir üretim altyapısı olacak" diyor.
Haziran ayında yatırım maliyeti yaklaşık 9 milyar TL olan projeler için teşvik belgesi alındı. Helvacızade Gıda da yatırımcı şirketleri listesinde yer aldı. 25,4 milyon TL rafine petrol üretimi yatırımı için teşvik belgesi alan şirket, Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleştirilecek yeni yatırımla Mayıs 2018'de seri üretim yapacak. Şirketin günde 400 ton üretim kapasitesini yaklaşık 200 bin tona taşıyacak yatırımın mevcut dolum ve paketleme kapasitesini üçe katlaması planlanıyor.
Helvacıade zade Gıda Ilaç Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, bu yatırımın markalarının büyümesini hem yurtiçinde hem de yurtdışında sürdürülebilir kılacağını söyledi. Büyükhelvacıgil, "Bu yatırımla, zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısır yağı ve tüm markalarımız için ürettiğimiz tüm yemeklik yağların boş ambalaj üretiminden akıllı depolamaya kadar tüm süreçleri uygulamayı planlıyoruz." Sürekli gelişmeyi ve yeniliği hedefleyerek yeni geliştirilen yenilikçi ürünlerimizi çok daha kolay ve daha yüksek tonajda üretebileceğiz "dedi.
200 milyon TL katkı
Helvacızade Grubu, "markalı yemeklik bitkisel yağ ürünlerinin yanı sıra" Zade Vital "sağlık markalarını ihraç ediyor. 70 ülkeye bitkisel yağ ve 10 ülkeye sağlık ürünleri ihraç eden şirket, 2016 yılında 26 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek 30 milyon dolara ihracat yapmayı hedefliyor. Şirketin ihracat oranı yüzde 12'dir.
Grubun 2016 yıl sonu rakamı 345 milyon TL'dir. Tahir Büyükhelvacıgil, 2017 yılı ciro hedefinin 450 milyon TL olduğunu ve yeni yatırımın toplam yatırımının 1 milyar TL'ye ulaşabilecek bir üretim altyapısı olacağını ve ilk aşamada 200 milyon TL ek ciro artışı beklediğimizi söyledi.

 

130 Yıllık Şirket

130 yıldır faaliyet gösteren Helvacızade Grubu üç iş kolunda yer alıyor: gıda, sağlık ve distribütörlük hizmetleri. Şirketin üretim tesisleri ve AR-GE merkezleri Konya'da bulunmaktadır. Zade Bitkisel Yağ Arıtma Tesisleri günde 400 ton üretim yapmaktadır. GMP (Avrupa İyi Üretim Uygulamaları) standartları üreten en büyük yumuşak kapsül üretim tesisi olan Zade Vital İlaç Üretim Tesisleri yılda 1 milyar kapsül üretebiliyor. Ayrıca Konya'da Zade & Zade Vital İbn-i Sina AR-GE Merkezi ve Doğal Ürünler Araştırma ve Uygulama Merkezi DÜAMER Laboratuvarları tüm markalar için yenilikçi ürün çalışmaları yürütmektedir.

ABD'de Ofis Açılıyor

Tahir Büyükhelvacıgil sağlık alanında markalarıyla ABD pazarına girmeyi hedeflediklerini belirterek, "Bunun için ilk adım olarak Chicago'daki ofisimizi açtık. Bir sonraki durağımız Seattle olacak. Ayrıca kanallardan da yararlanmak istiyoruz. e-ticaret devleri amazon.com gibi satış ağlarına girerek. "